Artykuły

MSA – badanie liniowości zgodnie z AIAG

Badanie liniowości zgodnie z podręcznikiem AIAG (Automotive Industry Action Group) W niniejszym artykule opisano LINIOWOŚĆ, czyli jedno z najważniejszych i jednocześnie niedocenianych badań urządzenia pomiarowego, wchodzącego w skład MSA (ang. Measurement System Analysis). Liniowością można określić zależność błędu systematycznego od wartości mierzonej w zadanym przedziale pomiarowym narzędzia. Określana jest funkcyjnie, najczęściej z wykorzystaniem regresji prostej.…
Read more

Nieparametryczny test Manna-Whitneya

Teoria dotycząca testu Manna-Whitneya W niniejszym artykule omówiony został nieparametryczny test Manna-Whitneya w udoskonalonej wersji zaproponowanej przez Wilcoxona. Test ten używany jest do zweryfikowania hipotezy zakładającej, że dwie próby pochodzą z tej samej populacji lub też, że dwie populacje, z których pobrano próby, mają taki sam rozkład. Test ten bardzo często stosowany jest jako alternatywa…
Read more

Testy t-Studenta z dodatkiem MS Excel Analysis ToolPak

Testy t-Studenta – wstęp W niniejszym artykule przedstawiono wykorzystanie trzech popularnych i często używanych w praktyce parametrycznych testów istotności. Testy t-Studenta służą do badania dwóch prób z podziałem na próby zależne i niezależne. Testy t stosuje się w sytuacji, w której badane populacje mają rozkłady normalne, a parametry tych rozkładów nie są znane. Tu należy…
Read more

MSA – wyznaczanie Pasm Ochronnych na podstawie podręcznika RM13003

MSA (ang. Measurement System Analysis) Czyli Analiza Systemów Pomiarowych to dyscyplina zajmująca się systemami pomiarowymi wykorzystywanymi wszędzie tam, gdzie dokonywane są pomiary. Ponieważ nie istnieje idealny pomiar i każdy obarczony jest błędem, zmienność systemu pomiarowego powinna być okresowo badana a następnie określana jej wartość ze względu na istniejące czynniki powodujące niepewność pomiaru. Podręcznik MSA 4…
Read more

Porównanie programów do analizy danych

Celem niniejszego artykułu jest porównanie trzech popularnych programów do analizy danych. Porównaniu poddane zostały następujące programy: MS Excel, Minitab i PQStat. Są to programy, które wśród kilku innych programów najczęściej wykorzystywane są w przemyśle produkcyjnym i usługowym oraz na uczelniach wyższych. Programy te mają swoje zalety i wady, które w subiektywnej opinii autora przestawiono poniżej.…
Read more

„Skręcania” czy „dokręcania”?

Proces „skręcania” czy „dokręcania”? O którym procesie mówimy w przypadku śrubowych połączeń gwintowych? W potocznym języku, a nawet dosyć często w języku przemysłowym, przyjęło się używanie słowa „Skręcanie” do procesów dokręcania połączeń gwintowych. Na przykład: 1. Moment „skręcenia” tego połączenia gwintowego wynosi 50 Nm.2. To połączenie „skręcane” jest w strategii 4 etapowej (krokowej).3. Moment kontrolny „skręcenia” wynosi 15 Nm.4.…
Read more

Statystyki w Polsce

Liczba osób w Polsce pobierających emeryturę niższą niż minimalna emerytura, tzw. emeryturę głodową. Data wpisu: 10.10.2023 W niniejszym artykule pragnę przedstawić, w jaki sposób dopasować teoretyczną linię trendu do danych empirycznych oraz dokonać oceny z wykorzystaniem wykresu punktowego oraz dwóch podstawowych miar dopasowania modelu teoretycznego do danych empirycznych: Analizę przygotowano na podstawie danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)…
Read more

Efektywne metody rozwiązywania problemów – klasyfikacja testów statystycznych

Problem Rozwiązywanie problemów w przemyśle usługowym i produkcyjnym bardzo często sprowadza się do tzw. „gaszenia pożarów ”. Zamiast skutecznego rozwiązania problemu, czyli permanentnej eliminacji nieakceptowalnej różnicy pomiędzy stanem obecnym a pożądanym, bardzo często dokonuje się „zamiecenia problemu pod dywan”. Dzieje się tak z powodu eliminowania efektu (skutku) problemu, a nie tak jak to powinno się…
Read more

PN-EN ISO 6789 – zmiany normy wprowadzone w nowelizacji z 2017 roku

W niniejszym artykule przedstawiono zmiany dokonane w normie PN-EN ISO 6789-1,2:2017 pod kątem ich wpływu na jakość przeprowadzenia badania ręcznych narzędzi dynamometrycznych. Głównym celem procesu dokręcania jest takie dokręcenie śruby lub nakrętki, aby połączenie gwintowe spełniało założone wymagania technologiczne i jakościowe. Jednym z założeń technologicznych jest możliwość takiego zastosowania narzędzi montażowych, aby ich zaawansowanie odpowiadało…
Read more

STATYSTYCZNA OCENA JAKOŚCI OPERACJI DOKRĘCANIA

… Publikacja pochodzi z XVI edycji Studenckiej Konferencji Naukowej „Metody Komputerowe – 2022” organizowanej przez Studenckie Koło Metod Komputerowych działające w Katedrze Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej. Autor: dr inż. Rafał Popiel Jeżeli artykuł Ci się podobał, to udostępnij go w mediach społecznościowych: Zaufali nam: PRACOWALIŚMY DLA . Co mówią nasi zadowoleni Klienci: REKOMENDACJE . W przypadku pytań…
Read more