Koncepcja Six Sigma

Model DMAIC
jest jedną z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych metod usprawniania procesów organizacji. Podobnie jak metoda Red X Shainina oparta jest na narzędziach wnioskowania statystycznego, co niewątpliwie jest atutem tej metody.
To pięcioczęściowe, oparte na danych podejście do rozwiązywania problemów usługowych i produkcyjnych. Z modelem DMAIC ściśle związana jest koncepcja Six Sigma, czyli metoda ciągłego doskonalenia procesów oparta na technikach statystycznych.
Głównym aspektem
koncepcji Six Sigma jest wykorzystywana w niej miara poziomu jakości nazywana poziomem sigma. Poziom ten odnosi się do miary odchylenia standardowego, które używane jest do szacowania zmienności procesów.
Szacowanie odchyleniem standardowym wykorzystuje się w przypadku cechy mierzalnej procesu, charakteryzującej się rozkładem normalnym. Zakres tolerancji takiej cechy ograniczony jest górnym i dolnym limitem (USL i LSL – ang. Upper / Lower Specification Limit) lub jednym z nich.
DPMO
Organizacja, która wykorzystuje podejście Six Sigma w doskonaleniu swoich procesów, powinna dążyć do uzyskania celu, jakim jest poziom 6 sigma. Taki poziom oznacza frakcję niezgodności wynoszącą mniej niż 0,0 DPMO dla procesu wycentrowanego. Wskaźnik DPMO (ang. Defects per Million Opportunities) oznacza liczbę wad (niezgodności) na milion możliwych do powstania.
W koncepcji Six Sigma (Rys. 1) przyjmuje się jednak, że w przeważającej liczbie procesów i w odniesieniu do większości cech jakościowych, zmiany (przesunięcia) średniej arytmetycznej w zakresie +/- 1,5 sigma od nominału występują często i nie wymagają podejmowania działań i interwencji.
W przypadku procesu wycentrowanego (gdy średnia arytmetyczna z pomiarów pokrywa się z wartością nominalną), którego wskaźnik zdolności Cp wynosi 2 w przypadku charakterystyki rozkładającej się zgodnie z rozkładem normalnym, przedział tolerancji jest 12-krotnie większy od jednego odchylenia standardowego procesu.

W takim przypadku szacowna frakcja wyrobów niezgodnych oraz wartości wskaźnika DPMO wynoszą odpowiednio, jak przedstawiono na Rys. 2.

W przypadku, w którym dojdzie do tymczasowego przesunięcia średniej procesu nawet o +/- 1,5 sigma od nominału (Rys. 1), to szacunkowa wartość DPMO nie powinna przekroczyć 3,4.
Na Rys. 3. przedstawiono obliczoną frakcję wyrobów niezgodnych oraz wartości wskaźnika DPMO dla poziomu sigma z uwzględnieniem dodatkowego przesunięcia o 1,5 σ.

Podsumowanie
Przedstawiony w artykule poziom sigma i związana z nim wartość DPMO 3,4 jest celem wielu organizacji. Poziom ten niestety z przyczyn praktycznych jest często poziomem nieosiągalnym.
Często zdarza się, że z powodu natłoku problemów występujących w przedsiębiorstwie, niewystarczającej liczby osób przeszkolonych i certyfikowanych do pozycji Green / Black Belt, utrzymanie przynajmniej poziomu 4,0 sigma (Cpk 1,33 dla procesu stabilnego) jest zadowalające i realne do osiągnięcia.
Innym powodem problemu z osiągnięciem poziomu 6 sigma jest nierównomierne rozłożenie zakresu tematycznego oferowanych szkoleń w tym zakresie. Wiele szkoleń dostępnych na rynku kładzie większy nacisk na część związaną z „Lean” niż z „Six Sigma„. Efektem takiego podejścia jest niewystarczająca wiedza i umiejętności kursantów w zakresie zastosowania metod statystycznych, bez których redukcja zmienności w procesach przemysłowych i osiągnięcie poziomu 6 sigma jest praktycznie niemożliwe.
Po odbyciu kursu / szkolenia metody DMAIC Lean Six Sigma, warto zastanowić się nad poszerzeniem wiedzy i odbyciem szkolenia, którego zakres skupia się na zagadnieniach z zakresu statystyki matematycznej i analiz wielowymiarowych wykorzystywanych w ramach stosowania modelu DMAIC.
Autor: dr inż. Rafał Popiel
Jeżeli artykuł Ci się podobał, to udostępnij go w mediach społecznościowych:
Zaufali nam:
.
Co mówią nasi zadowoleni Klienci:
.