Koncepcja Six Sigma

Koncepcja Six Sigma

Model DMAIC

jest jedną z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych metod usprawniania procesów organizacji. Podobnie jak metoda Red X Shainina oparta jest na narzędziach wnioskowania statystycznego, co niewątpliwie jest atutem tej metody.

To pięcioczęściowe, oparte na danych podejście do rozwiązywania problemów usługowych i produkcyjnych. Z modelem DMAIC ściśle związana jest koncepcja Six Sigma, czyli metoda ciągłego doskonalenia procesów oparta na technikach statystycznych.

Głównym aspektem

koncepcji Six Sigma jest wykorzystywana w niej miara poziomu jakości nazywana poziomem sigma. Poziom ten odnosi się do miary odchylenia standardowego, które używane jest do szacowania zmienności procesów.

Szacowanie odchyleniem standardowym wykorzystuje się w przypadku cechy mierzalnej procesu, charakteryzującej się rozkładem normalnym. Zakres tolerancji takiej cechy ograniczony jest górnym i dolnym limitem (USL i LSL – ang. Upper / Lower Specification Limit) lub jednym z nich.

DPMO

Organizacja, która wykorzystuje podejście Six Sigma w doskonaleniu swoich procesów, powinna dążyć do uzyskania celu, jakim jest poziom 6 sigma. Taki poziom oznacza frakcję niezgodności wynoszącą mniej niż 0,0 DPMO dla procesu wycentrowanego. Wskaźnik DPMO (ang. Defects per Million Opportunities) oznacza liczbę wad (niezgodności) na milion możliwych do powstania.

W koncepcji Six Sigma (Rys. 1) przyjmuje się jednak, że w przeważającej liczbie procesów i w odniesieniu do większości cech jakościowych, zmiany (przesunięcia) średniej arytmetycznej w zakresie +/- 1,5 sigma od nominału występują często i nie wymagają podejmowania działań i interwencji.

W przypadku procesu wycentrowanego (gdy średnia arytmetyczna z pomiarów pokrywa się z wartością nominalną), którego wskaźnik zdolności Cp wynosi 2 w przypadku charakterystyki rozkładającej się zgodnie z rozkładem normalnym, przedział tolerancji jest 12-krotnie większy od jednego odchylenia standardowego procesu.

Rys. 1. Koncepcja poziomu jakości metody Six Sigma. Opracowanie własne.

W takim przypadku szacowna frakcja wyrobów niezgodnych oraz wartości wskaźnika DPMO wynoszą odpowiednio, jak przedstawiono na Rys. 2.

Rys. 2. Szacowana frakcja wyrobów niezgodnych oraz wartości wskaźnika DPMO procesu wycentrowanego dla przyjętego poziomu sigma. Poziom sigma 6,0 oznacza wartość wskaźnika zdolności Cp wynoszącą 2,0.

W przypadku, w którym dojdzie do tymczasowego przesunięcia średniej procesu nawet o +/- 1,5 sigma od nominału (Rys. 1), to szacunkowa wartość DPMO nie powinna przekroczyć 3,4.

Na Rys. 3. przedstawiono obliczoną frakcję wyrobów niezgodnych oraz wartości wskaźnika DPMO dla poziomu sigma z uwzględnieniem dodatkowego przesunięcia o 1,5 σ.

Rys. 3. Szacowana frakcja wyrobów niezgodnych oraz wartości wskaźnika DPMO dla przyjętego poziomu sigma z uwzględnieniem przesunięcia procesu o 1,5 sigma.

Podsumowanie

Przedstawiony w artykule poziom sigma i związana z nim wartość DPMO 3,4 jest celem wielu organizacji. Poziom ten niestety z przyczyn praktycznych jest często poziomem nieosiągalnym.

Często zdarza się, że z powodu natłoku problemów występujących w przedsiębiorstwie, niewystarczającej liczby osób przeszkolonych i certyfikowanych do pozycji Green / Black Belt, utrzymanie przynajmniej poziomu 4,0 sigma (Cpk 1,33 dla procesu stabilnego) jest zadowalające i realne do osiągnięcia.

Innym powodem problemu z osiągnięciem poziomu 6 sigma jest nierównomierne rozłożenie zakresu tematycznego oferowanych szkoleń w tym zakresie. Wiele szkoleń dostępnych na rynku kładzie większy nacisk na część związaną z „Lean” niż z „Six Sigma„. Efektem takiego podejścia jest niewystarczająca wiedza i umiejętności kursantów w zakresie zastosowania metod statystycznych, bez których redukcja zmienności w procesach przemysłowych i osiągnięcie poziomu 6 sigma jest praktycznie niemożliwe.

Po odbyciu kursu / szkolenia metody DMAIC Lean Six Sigma, warto zastanowić się nad poszerzeniem wiedzy i odbyciem szkolenia, którego zakres skupia się na zagadnieniach z zakresu statystyki matematycznej i analiz wielowymiarowych wykorzystywanych w ramach stosowania modelu DMAIC.

Autor: dr inżRafał Popiel

Jeżeli artykuł Ci się podobał, to udostępnij go w mediach społecznościowych:

Zaufali nam:

.

Co mówią nasi zadowoleni Klienci:

.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: